no-img
دیزاینر

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت 4 )


دیزاینر
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت ۴ )
zip
مهر ۵, ۱۳۹۴

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت ۴ )


اصل دوم : کاهش مقدار بایت دانلودی

نکته ۹: منابع و مقدار بایت کمتری رو دانلود کنید

بطور کلی هر چه سایت شما مقدار بایت کمتری برای دانلود توسط مرورگر داشته باشه ، بهتره و سریعتر نمایش داده میشه. بطور میانگین مقدار حجمی که توسط سایتهای جهان دانلود میشه ، ۷۷۷ کیلوبایت هست که از موارد زیر تشکیل شده است:

performance-help

download fewer

همونطور که میبینید بیشترین سهم از این حجم رو به ترتیب تصاویر ، Javascript و Flash به خودشون اختصاص دادن. پس سعی کنید مقدار بایت دانلودی رو کاهش دهید و از بهینه سازی و فشرده سازی هم استفاده کنید.

نکته ۱۰: از GZIP استفاده کنید

دانلود بایت کمتر توسط مرورگر بهتر است. بهترین راه برای کاهش بایت دانلودی از سرور به مرورگر ، اینه که محتوای خودتون رو فشرده یا GZIP کنید. انجام این عمل رایگان هست و هیچ پولی رو از شما طلب نمیکنه. برای اینکار مرورگر باید در درخواستی که به سرور میده ، یک پارامتر اضافه کنه و به سرور بگه که من از GZIP پشتیبانی میکنم. درخواست بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که در مورد ویژگی Accept-Encoding ، مقدار برابر با gzip قرار گرفته. زمانی که این درخواست به سمت سرور میره و سرور متوجه میشه که مرورگر مورد نظر از GZIP پشتیبانی میکنه ، سرور محتوایی که قراره برای مرورگر بفرسته رو فشرده میکنه و برای مرورگر میفرسته و مقدار بایت کمتری دانلود خواهد شد و سرعت بیشتر خواهد شد.جوابی که سرور به این درخواست میدهد ، چیزی همانند زیر خواهد بود:

میبینید که Content-Encoding: gzip قرار داده شده و به معنای این هست که محتوا فشرده شده است.

بعد از اینکه محتوای فشرده به مرورگر رسید ، مرورگر اون رو از حالت فشرده خارج میکنه و سایت به کاربر نمایش داده میشه. پس مطمئن بشید که این قابلیت سرور شما فعال باشه.

نکته ۱۱: از قابلیت کش استفاده کنید

زمانی که شما میخواید یک اسکریپت غیرقابل تغییر و یا یک تصویر که تغییر نمیکنه رو در سایتتون قرار بدین و مرورگر باید اون رو دانلود کنه تا به کاربر نمایش بده ، چرا اون رو در مرورگر کاربر مخفی و Cache نکنیم؟ با این کار هر وقت به اون اسکریپت و یا تصویر نیاز باشه ، بجای اینکه مستقیما اونو از سرور دانلود کنه ، اونو از مخزن خود مرورگر برمیداره و مقدار بایت کمتری دانلود میشه و سایت سریعتر میشه. درخواست زیر رو در نظر بگیرید:

و پاسخ ( Respond ):

همونطور که مشاهده کردید یک ویژگی Expires در پاسخی که سرور به مرورگر داده ، قرار داده شده و گفته که تا این تاریخ ، این فایل رو در مخزن خودت نگه دار و دیگه لازم نیس که این فایلو مستقیما از سرور بگیری. بنابراین تا پایان این تاریخ انقضاء ، این فایل در مرورگر کاربر در دسترس خواهد بود و سایتی سریعتر رو به ارمغان خواهد آورد.

نکته ۱۲: درخواستهای شرطی بفرستید

شاید با خودتون بگید که اگه از قابلیت کش استفاده کنم ، اگر بعدها بخوام یک اسکریپت و یا لوگو و …. رو تغییر بدم ، کاربران اونو دریافت نکنن و با مشکل روبرو بشن. برای اینکار میتونین درخواست شرطی بفرستید و بگید که اگر اون محتوا تغییر کرده بود ، نسخه جدیدش رو دانلود کن و جایگزین کن. در خواست بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که یک دستور if قرار داده شده و گفته که اگر از این تاریخ به بعد تغییر کرد ، نسخه جدیدش رو از سرور دریافت کن. اینم پاسخ سرور خواهد بود:

میبینید که یک ویژگی Last-Modified داره که مشخص میکنه که این فایل در چه زمانی دچار تغییر شده و با توجه به این تاریخ مرورگر تصمیم میگیره که دانلود کنه و یا خیر.ads

درباره نویسنده

Admin 183 نوشته در دیزاینر دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *