no-img
دیزاینر

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت 2 )


دیزاینر
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت ۲ )
zip
مهر ۲, ۱۳۹۴

نکاتی برای داشتن سایتی ( Site Faster ) سریعتر ( قسمت ۲ )


اصل اول : با سرعت بیشتری به درخواستها پاسخ داده شود

performance-help

نکته ۱: از ریدایریکتهای ۳xx اجتناب کنید

زمانی که کاربر یک URL رو در مرورگر تایپ میکنه و یا این که بر روی یک لینک کلیک میکنه ، شما میخواید که محتوا از سرور به سمت مرورگر کاربر در سریعترین زمان ممکن انتقال داده بشن و کاربر بتونه سایت رو مشاهده کنه. در نخستین مرحله برای انجام اینکار باید از ریدایرکت اجتناب کنید. فرض کنید شما یک آدرس رو در مرورگر تایپ میکنید و این درخوست بصورت زیر توسط مرورگر به سرور فرستاده میشه:

حالا اگر ریدایرکتی از نوع ۳xx در کار باشه ، جوابی که سرور به شما خواهد داد بصورت زیر خواهد بود:

میبینید که آدرسی که شما در خواست کردید ، با آدرسی که در نهایت به شما تحویل داده شده متفاوت بوده است و یک ریدایرکت صورت گرفته است. شما بایستی از این نوع ریدایرکتها اجتناب کنید ، زیرا در بعضی از موارد زمانی معادل ۲۵۰ میلی ثانیه رو تلف میکنه و وقفه میندازه و این میتونه خیلی به ضرر سایت شما باشه. شاید فکر کنید که ۲۵۰ میلی ثانیه خیلی زیاد نیس ، ولی در نظر بگیرید که ۲۵۰ میلی ثانیه ، تقریبا ۱۰ درصد کل زمان لود سایت هست!! پس بهتره که ۵۰ میلی ثانیه هم اگر جا داره کم کنیم. شما شاید فکر کنید که این خیلی نکته ساده ای باشه ، ولی با این سادگی ۶۳% از سایتهای برتر جهان از این نوع ریدایرکت استفاده میکنن!!

پس شما سعی کنید از این نوع ریدایرکت استفاده نکنید.

نکته ۲: از متاتگ Refresh اجتناب کنید

همون طور که میدونین ، میتونین با استفاده از متاتگ Refresh به صفحه دیگه ای ریدایرکت کنید و یا اینکه در زمانهای مشخصی سایت رو Reload کنید. پس از تگهایی همانند تگ زیر در سایت خودتون استفاده نکنید:

با وجود اینکه این تگ مشکلاتی بوجود میاره ، اما ۱۴ درصد کل URL های جهان از این متاتگ استفاده میکنن!!

نکته ۳: کاهش زمان سرور برای درخواستها

minimize time server

بعد از اینکه از ریدایرکتها اجتناب کردیم ، حالا باید زمانی که در سمت سرور به درخواستها پاسخ داده میشه ، رو تا جایی که میشه کاهش دهیم. زمانی که یک درخواست به سرور فرستاده میشه ، سرور کارای زیادی ممکنه داشته باشه که بخواد انجام بده و متناسب با کاری که باید انجام بده ، میتونه زمان متفاوتی رو طلب کنه. سرور به پایگاه داده وصل میشه و اطلاعات متفاوت رو برداشت میکنه و بر روی اونا تجزیه و تحلیل انجام میده و در بعضی از موارد با پایگاه های داده دیگری هم در ارتباط هست و با توجه به محاسباتی که بر روی داده ها انجام میده ، میتونه زمانی رو از شما بگیره. همه این محاسبات جلوی ادامه کار مرورگر رو میگیره و تا این اطلاعات از سرور به سمت مرورگر فرستاده نشه ، کاربر نمیتونه چیزی رو مشاهده کنه. پس باید در سمت سرور تا جایی که میتونین پایگاه داده و کدهای سرور رو بهینه و استاندارد قرار بدین.

نکته ۴: تا جایی که میتونین از CDN ها استفاده کنید

احتمال زیاد باید با معنای CDN و کاربرد اون آشنا باشید ولی یبار دیگه اون رو براتون توضیح میدم. فرض کنید شما در جنوب ایران هستین و سرور شما در شمال کشور هست. زمانی که شما درخواست یک محتوا میکنید ، این درخواست باید مسافتی رو طی کنه و پاسخ اون نیز همین مسافت رو باید برگرده و پاسخ بهتون برسه. این رفت و آمد با توجه به مسافت میتونه کم و زیاد بشه و گاهی اوقات میتونه تا ۲۵۰ میلی ثانیه وقفه ایجاد کنه که این اصلا خوب نیس. حالا اگر از CDN ها استفاده کنید ، بار اولی که یکی از کاربران لینک شمارو ببینه ، اون ابزار در یکی از مراکز نزدیک به کاربر ذخیره و نگهداری میشه و دفعه بعد که دوباره درخواست رو بده ، اون ابزار از مرکز نزدیکتر گزفته میشه و مسافت کمتری رو طی میکنه و بهمین دلیل وقفه کمتری ایجاد میشه.

در قسمت بعدی نکات بیشتری رو براتون قرار میدم.ads

درباره نویسنده

Admin 153 نوشته در دیزاینر دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *