no-img
دیزاینر

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟ و انواع هاست و کاربرد آن ها


دیزاینر
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

adsads
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟ و انواع هاست و کاربرد آن ها
zip
اسفند ۱, ۱۳۹۵

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟ و انواع هاست و کاربرد آن ها


هاست چیست؟

هاست (host) در اصطلاح به معنای میزبان می باشد ولی در زمینه ی سایت و اینترنت، عموما به معنای فضای اختصاص داده شده به وب سایت، هاست گفته می شود.هاست چیست و انواع آن

هاست چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هاست چیست ؟ : هر سایت برای راه اندازی نیاز به یک فضا دارد تا خود سایت,پایگاه داده آن,عکس ها و … روی آن قرار گیرد که به آن فضا هاست گفته میشود. هاست مانند هارد دیسک کامپیوتر است به این تفاوت که اطلاعات هارد دیسک را فقط خودتان میبینید ولی اطلاعات داخل هاست بر روی اینترنت قرار دارد و هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد میتواند آن را ببیند.

سیستم عامل های هاست: دو نوع سیستم عامل برای هاست ها وجود دارد به نام های ویندوز و لینوکس

هاست ویندوزی: در این نوع میزبانی سیستم عامل مبنی بر ویندوز سرور می باشد. تفاوت اصلی این پلتفرم با میزبانی لینوکس در پشتیبانی زبان های برنامه نویسی می باشد، بنابراین در صورتیکه زبان برنامه نویسی سایت ASP و یا ASP.NET می باشد، قطعا می بایست از هاست ویندوزی استفاده نمائید . البته با توجه به اینکه وب سرور های ویندوزی مانند IIS ، قابلیت پشتیبانی از زبان PHP را دارند، بنابراین امکان پشتیبانی از این زبان نیز بر روی سرورهای ویندوزی نیز وجود دارد. همچنین میزبانی ویندوز به دلیل نیاز به خرید لایسنس سیستم عامل از مایکروسافت، هزینه بالاتری نسبت به میزبانی لینوکس دارد.

هاست لینوکسی: لینوکس یک نرم افزار Open Source و کاملا رایگان می باشد. سیستم های لینوکس به دلیل قابلیت پایداری و استحکام به خوبی توانایی اجرا شدن به مدت زمان طولانی (حتی سالها) را بدون هیچ توقفی دارند و در واقع کاربران آن شاهد هیچ خرابی در سرور نمی باشند. لینوکس خود به تنهایی سیستم عامل نمی باشد. در اصل هسته یا کرنل، این مجموعه را در بر می گیرد و فقط مدیر یا Admin آن دارای اختیارات مدیریتی بوده و دسترسی کاربران عادی و همچنین برنامه های کاربردی کاملا محدود می باشد، بنابراین از امنیت بالایی برخوردار است. میزبانی لینوکس عمدتا برای سایت هایی مناسب است که زبان برنامه نویسی آنها PHP و همچنین از بانک اطلاعاتی MySQL استفاده نموده باشند. لازم به ذکر است، انتخاب نوع سیستم عامل میزبانی به نوع طراحی سایت و زبان برنامه نویسی آن بستگی دارد.

انواع هاست: انواع مختلفی هاست وجود دارد که هر کس مطابق نیازش از آن ها استفاده میکند و در اینجا انواع مختلفی از هاست را مورد بررسی قرار میدهیم.

۱) Shared Web Hosting یا سرویس میزبانی وب مشترک: میزبانی اشتراکی وب اقتصادی‌ترین گزینه برای گرفتن میزبانی یک وب‌سایت است. همچنین این مفهوم به نام‌های سرویس میزبانی مجازی یا میزبانی مشتق شده نیز شناخته می‌شود. در این نوع از سرویس میزبانی وب، تعدادی از وب‌سایت‌ها روی یک سرور وب قرار دارند. تعداد وب‌سایت‌هایی که روی یک سرور مستقر هستند می‌تواند به صدها و حتی هزاران وب‌سایت برسد. بیشتر وب‌سایت‌هایی که در اینترنت وجود دارند به صورت اشتراکی روی سرورهای میزبانی وب قرار گرفته‌‌اند. یک سرویس میزبانی اشتراکی وب می‌تواند مدیریت شده یا مدیریت نشده باشد. سرویس میزبانی اشتراکی وب مدیریت شده، پشتیبانی بسیار بالاتری نسبت به سطح استاندارد پشتیبانی سرویس میزبانی اشتراکی وب به مشتریان خود ارائه می‌کند.

۲) Reseller Web Hosting یا نماینده ی فروش میزبانی وب: در این نوع سرویس، یک مقدار مشخصی از فضای ‌هارددیسک و پهنای باند سرور میزبانی وبی که می‌توانید وب‌سایت‌هایی را روی آن قرار دهید، از طرف شخص سومی ‌به شما اختصاص داده می‌شود. به بیان دیگر، شما قادر خواهید بود سرویس یا شرکت فروش میزبانی وب خودتان را به راه بیندازید. می‌توانید حساب‌های کوچک‌تری روی این حساب میزبانی وب فروخته شده بسازید و آنها را به صورت رایگان یا در قبال دریافت هزینه به شخص سومی‌ واگذار کنید. بیشتر ارائه‌کنندگان میزبانی وب، WHM‌/‌Cpanel را به عنوان یک ابزار مدیریت حساب با حساب میزبانی فروشی وب در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

۳)Cloud Based Web Hosting یا سرویس میزبانی مبتنی بر ابر: میزبانی ابری که به میزبانی جدولی نیز معروف است، در حال تبدیل شدن به محبوب‌ترین سرویس میزبانی وب است و این مساله ناشی از این واقعیت است که میزبانی ابری همواره وب‌سایت را در اوج نگه می‌دارد (بدون وجود هیچ زمان از کار افتادن). این نوع از میزبانی، یک قدم فراتر از سیستم‌های میزبانی اشتراکی، شخصی مجازی یا اختصاصی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در یک محیط فیزیکی، یک وب‌سایت، محدود به منابعی است که سرور ارائه می‌کند (RAM، فضای دیسک و…) ولی با استفاده از میزبانی ابری این نیازهای نگران‌کننده برطرف خواهند شد. زمانی که شما به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارید می‌توانید فورا آن را از ابر بگیرید و وقتی که کارتان به پایان رسید می‌توانید براحتی آن را به ابر برگردانید. سرویس‌های میزبانی ابری از تعدادی سرورهای مختلف استفاده می‌کند. به این معنی که همواره حداقل یک سرور برای نگه داشتن بار در دسترس است. در بیشتر شرایط هر سرور برای انجام یک دستور اختصاص داده شده است.

۴) Virtual Private Server (VPS) یا سرور مجازی: در نوع سرور شخصی مجازی از انواع میزبانی وب، ارائه‌کنندگان میزبانی وب، یک ماشین مجازی برای استفاده انحصاری دراختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. یک سرور مجازی از دید کاربر مثل یک سرور اختصاصی است و همانند آن عمل می‌کند، ولی درواقع یک سرور واحد است که با استفاده از نرم‌افزار مجازی‌سازی به چند سرور مجازی تقسیم شده است. در واقع سرور تعدادی کاربر را میزبانی می‌کند، ولی از دید کاربران آنها تنها شخصی هستند که از سرور استفاده می‌کنند. سرور مجازی ازنظر کاربردی برابر یک رایانه است که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر تکه برای احتیاجات یک مشتری خاص تخصیص داده شده است. خصوصیات یک رایانه تکه‌تکه شده (از نظر فیزیکی) را دارد و می‌تواند برای اجرا به عنوان یک رایانه سرور پیکربندی شود. بسته به تمایل شما، یک سرور شخصی مجازی می‌تواند مدیریت شده و مدیریت نشده باشد.

۵)Dedicated Web Server یا سرور اختصاصی: یک میزبانی اختصاصی نوعی است که در آن تمام سرور به مشتری اجاره داده می‌شود در میزبانی اختصاصی برخلاف میزبانی اشتراکی که وب‌سایت شما درکنار صدها وب‌سایت افراد دیگر میزبانی می‌شد، سرور وب فقط سایت‌های شما را میزبانی می‌کند. در این نوع از میزبانی شما واقعا تنها فردی هستید که از سرور وب استفاده می‌کنید. شرکت میزبانی وب فقط تجهیزات و اتصالات را مدیریت می‌کند و کارهایی مثل راه‌اندازی مجدد، نصب سیستم‌عامل و… به عهده شماست (در مدیریت نشده). میزبانی اختصاصی مدیریت شده هم وجود دارد که بخشی از اداره کردن و نگهداری از سوی ارائه‌کننده میزبانی وب صورت می‌گیرد. بیشتر وب‌سایت‌های بزرگ از سرورهای اختصاصی استفاده می‌کنند که این قابلیت را داشته باشند تا هرکاری می‌خواهند با سرورهای خود انجام دهند. (وبسایت ماداکتور از این نوع هاست استفاده میکند)

۶)Colocation Web Hosting یا مجموعه ای هاستیگ ها: همان سرور اختصاصی است با این تفاوت که سخت افزار سرور را به محل همان سازمان یا شرکت انتقال می دهند.

۷) Free Host یا هاست رایگان: در این نوع از میزبانی وب، سرویس میزبانی وب به صورت رایگان یا به منظور جنبه‌های تبلیغاتی ارائه شده است. اگر شما مبتدی هستید یا پول کافی برای خرید یک حساب میزبانی اشتراکی وب ندارید، میزبانی رایگان وب می‌تواند کار شما را انجام دهد. نکته قابل توجه در این زمینه این است که میزبانی رایگان وب محدودیت‌های بسیاری در استفاده، نرم‌افزار، پهنای باند، فضای دیسک و … دارد. اگر واقعا قصد دارید وب‌سایت‌تان را مردمی‌کنید، نیاز دارید کمی ‌هزینه کنید و یک حساب میزبانی وب مناسب برای خودتان خریداری کنید.

 

محل هاست: هاست میتواند در داخل کشور و یا در خارج از کشور میزبانی شود. هاست های خارج کشور قیمت ارزان تری نسبت به هاست های داخل کشور دارن و تفاوت آن این است که هر چه هاست نزدیک تر محل زندگی ما باشد سرعت بیشتری دارد به همین دلیل هاست های داخل کشور سرعت بیشتری نسبت به هاست های خارج کشور دارن.

 

خرید و قیمت هاست: سایت های زیادی برای خرید هاست وجود دارد و قیمت هر کدام از آن ها با هم متفاوت است. برای خرید هاست از سایت های معتبر و ایرانی اقدام کنید. سایت های نا معتبر معمولا قیمت کم تری نسبت به سایت های معتبر دارن و هنگام خرید هاست باید از این سایت ها هاست نگیرین به دلیل این که هر لحظه ممکن است هاست شما رو قطع کنند و سایت شما خراب شود. سعی کنید از سایت هایی هاست بگیرین که نماد الکترونیکی اعتماد داشته باشن.

چند سایت ایرانی و معتبر برای خرید هاست:

  1. آسیاتک
  2. شیراز وب هاست(میزبان وبسایت ماداکتو)
  3. میهن وب هاست


موضوعات :
آموزش , وردپرس
ads

درباره نویسنده

Admin 183 نوشته در دیزاینر دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *